אינטליגנציה מלאכותית 

גילוי נאות : מדובר בסרט האהוב עליי ביותר ושעמו אני הכי מזדהה, בבימויו המופלא של סטיבן שפילברג ובשילוב יכולת המשחק המופלאה לא פחות של הילד הזכור מהסרט ״החוש השישי״ (היילי ג'ואל אוסמנט). למרות שצפיתי בסרט זה מספר פעמים, בכל פעם בו אני צופה בו אני חשה כאילו יד בלתי נראית מוחצת לי את הלב והדמעות שלי זולגות כאילו מאיליהן. זהו אינו סרט קל לצפייה, אך הוא כה מרגש, מכמיר לב ומרטיט שכל דקה מייסרת שווה.

זהו סרט עתידני והאפוקליפטי שהנו למעשה גרסה מודרנית של היצירה ״פינוקיו״. הסרט מתרחש בארצות הברית בתקופה שלאחר המסת הקרחונים כתוצאה מאפקט החממה. בעקבות כך המשאבים מצומצמים ולא לכל זוג יש רישיון להביא ילדים.

במצב כזה השימוש ברובוטים הוא מאוד נפוץ והסרט מתחיל למעשה במדען בחברת ״סייברטרוניקס״ המסביר על הרובוטים האנושיים ומדגים על אחד מהם. למוניקה והנרי יש ילד אחד, אך הוא חולה ונמצא בהקפאה, כך שהם מחליטים לקנות ילד אנושי שיהיה בינתיים. הילד הזה הוא דיוויד.

משאלתו היחידה של דיוויד היא שמוניקה תאהב אותו כמו ילד אמיתי ותתיחס אליו כמו אל בן אמיתי ולרגע נראה כי כן הוא הדבר. מוניקה, הנרי ודייוויד מאוד מאושרים ביחד והם חיים באידיליה בסוג של קן משפחתי עד שהבן האמיתי חוזר מההקפאה לאחר שהבריא. חזרתו מערערת את מאזן הכוחות העדין וגורמת למוניקה והנרי לסלק את דיוויד. דיוויד מוצא עצמו בורח מ״משטרת הבשר״ המחפשת אחר מכונות ישנות ״ברזל ישן״ על מנת להשמידם ובדרך עובר הרפתקאות שונות ומשונות ופוגש עוד רובוטים שנאלצים כמותו לברוח, כמו דמותו הצבעונית והמעניינת של ג׳ו הרובוט המאהב ( ג׳וד לאו האדיר ), המופלל ברצח.

אחד הקטעים היותר מצמררים ועצובים מתרחש כאשר הרובוטים נלקחים ליריד הבשר ומושמדים על הבמה לעיני הקהל המריע.

האם יצליח דיוויד לחזור הביתה ולהיות ילד אמיתי ?

טריילר לסרט

AI